Lake Mission Viejo Yacht Club

2017 Spring Regatta II

A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating R1 R2 R3 Total
1st 2786 Ron Meyer Christian Kyle A Thistle 84.8 5.0 2.0 1.0 8.0
2nd 776 Arnold Christensen Steven Christensen A Thistle 84.8 3.0 3.0 2.0 8.0
3rd 3489 Guy Heaton Julius Sighiartau A Thistle 84.8 6.0 1.0 3.0 10.0
4th 14 Christian Davoodian   A Balboa 13 93.4 1.0 6.0 4.0 11.0
5th 61 Patrick Stege   A Balboa 13 93.4 2.0 5.0 5.0 12.0
6th 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 4.0 4.0 6.0 14.0

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating R1 R2 R3 Total
1st 4988 Frank Roberts   B C-14.2 99.8 1.0 1.0 5.0 7.0
2nd 1494 Graham Newman   B C-14.2 99.8 4.0 2.0 2.0 8.0
3rd 1449 Peter Tietz   B C-14.2 99.8 3.0 3.0 4.0 10.0
4th 1102 Jeff Buchman   B C-14.2 99.8 6.0 4.0 3.0 13.0
5th 2300 Randy Tiffany Frank Fournier B Wayfarer 92.9 7.0 6.0 1.0 14.0
6th 4289 Rod Simenz   B Butterfly 108.3 2.0 5.0 8.0 15.0
7th 5 Ezugo Ononye Naomi B CFJ 102.0 5.0 7.0 6.0 18.0
8th E9 Bill Yount   B Expo 14.2 (A) 104.0 9.0 DNF 8.0 7.0 24.0

C Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating R1 R2 R3 Total
1st 6166 Griffyn Pugh   C Sabot (B) 143.0 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd 8801 McKenna Pugh   C Sabot (B) 143.0 2.0 2.0 4.0 8.0
3rd 1145 Cheyenne Stegall   C Laser Radial 106.0 3.0 4.0 2.0 9.0
4th 0 Eric Lara   C Laser Radial 106.0 4.0 3.0 3.0 10.0
5th 1045 John Sahagian Samuel Shagian C CFJ (B) 103.0 5.0 5.0 5.0 15.0

R1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 14 Christian Davoodian   A Balboa 13 93.4 29:45 0:31:51
2 61 Patrick Stege   A Balboa 13 93.4 30:20 0:32:29
3 776 Arnold Christensen Steven Christensen A Thistle 84.8 27:46 0:32:45
4 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 30:18 0:33:29
5 2786 Ron Meyer Christian Kyle A Thistle 84.8 28:26 0:33:32
6 3489 Guy Heaton Julius Sighiartau A Thistle 84.8 28:31 0:33:38

R2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 3489 Guy Heaton Julius Sighiartau A Thistle 84.8 26:29 0:31:14
2 2786 Ron Meyer Christian Kyle A Thistle 84.8 30:08 0:35:32
3 776 Arnold Christensen Steven Christensen A Thistle 84.8 30:23 0:35:50
4 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 33:01 0:36:29
5 61 Patrick Stege   A Balboa 13 93.4 34:10 0:36:35
6 14 Christian Davoodian   A Balboa 13 93.4 35:36 0:38:07

R3 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 2786 Ron Meyer Christian Kyle A Thistle 84.8 22:48 0:26:53
2 776 Arnold Christensen Steven Christensen A Thistle 84.8 24:21 0:28:43
3 3489 Guy Heaton Julius Sighiartau A Thistle 84.8 24:32 0:28:56
4 14 Christian Davoodian   A Balboa 13 93.4 29:05 0:31:08
5 61 Patrick Stege   A Balboa 13 93.4 29:25 0:31:30
6 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 29:17 0:32:21

R1 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 4988 Frank Roberts   B C-14.2 99.8 26:17 0:26:20
2 4289 Rod Simenz   B Butterfly 108.3 29:04 0:26:50
3 1449 Peter Tietz   B C-14.2 99.8 27:16 0:27:19
4 1494 Graham Newman   B C-14.2 99.8 27:29 0:27:32
5 5 Ezugo Ononye Naomi B CFJ 102.0 28:28 0:27:55
6 1102 Jeff Buchman   B C-14.2 99.8 28:17 0:28:20
7 2300 Randy Tiffany Frank Fournier B Wayfarer 92.9 26:22 0:28:23
8 E9 Bill Yount   B Expo 14.2 (A) 104.0 DNF  

R2 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 4988 Frank Roberts   B C-14.2 99.8 28:01 0:28:04
2 1494 Graham Newman   B C-14.2 99.8 28:28 0:28:31
3 1449 Peter Tietz   B C-14.2 99.8 28:55 0:28:58
4 1102 Jeff Buchman   B C-14.2 99.8 29:08 0:29:12
5 4289 Rod Simenz   B Butterfly 108.3 31:48 0:29:22
6 2300 Randy Tiffany Frank Fournier B Wayfarer 92.9 27:20 0:29:25
7 5 Ezugo Ononye Naomi B CFJ 102.0 30:05 0:29:30
8 E9 Bill Yount   B Expo 14.2 (A) 104.0 31:54 0:30:40

R3 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 2300 Randy Tiffany Frank Fournier B Wayfarer 92.9 20:46 0:22:21
2 1494 Graham Newman   B C-14.2 99.8 22:40 0:22:43
3 1102 Jeff Buchman   B C-14.2 99.8 23:07 0:23:10
4 1449 Peter Tietz   B C-14.2 99.8 23:57 0:24:00
5 4988 Frank Roberts   B C-14.2 99.8 23:59 0:24:02
6 5 Ezugo Ononye Naomi B CFJ 102.0 24:39 0:24:10
7 E9 Bill Yount   B Expo 14.2 (A) 104.0 25:20 0:24:22
8 4289 Rod Simenz   B Butterfly 108.3 29:14 0:27:00

R1 - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 6166 Griffyn Pugh   C Sabot (B) 143.0 24:04 0:16:50
2 8801 McKenna Pugh   C Sabot (B) 143.0 24:37 0:17:13
3 1145 Cheyenne Stegall   C Laser Radial 106.0 19:08 0:18:03
4 0 Eric Lara   C Laser Radial 106.0 19:31 0:18:25
5 1045 John Sahagian Samuel Shagian C CFJ (B) 103.0 23:52 0:23:10

R2 - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 6166 Griffyn Pugh   C Sabot (B) 143.0 19:01 0:13:18
2 8801 McKenna Pugh   C Sabot (B) 143.0 19:50 0:13:52
3 0 Eric Lara   C Laser Radial 106.0 16:04 0:15:09
4 1145 Cheyenne Stegall   C Laser Radial 106.0 16:16 0:15:21
5 1045 John Sahagian Samuel Shagian C CFJ (B) 103.0 18:00 0:17:29

R3 - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 6166 Griffyn Pugh   C Sabot (B) 143.0 13:05 0:09:09
2 1145 Cheyenne Stegall   C Laser Radial 106.0 11:21 0:10:42
3 0 Eric Lara   C Laser Radial 106.0 11:32 0:10:53
4 8801 McKenna Pugh   C Sabot (B) 143.0 16:13 0:11:20
5 1045 John Sahagian Samuel Shagian C CFJ (B) 103.0 13:18 0:12:55



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/