Turkey Regatta 2019

A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating R1 R2 R3 Total
1st 2300 Randy Tiffany Frank Fournier A Wayfarer 98 1.0 1.0 3.0 5.0
2nd 88 Guy Heaton   A Balboa 13 (#8) 91.4 2.0 2.0 1.0 5.0
3rd 1 Tyler Peyett   A Balboa 13 93.4 6.0 3.0 2.0 11.0
4th 4028 Mark Glackin Connor Glackin A Thistle 84.8 5.0 4.0 4.0 13.0
5th 1242 Arnold Christensen   A RS Aero 9 88 3.0 6.0 7.0 16.0
6th 2786 Ron Meyer Don White A Thistle 84.8 4.0 7.0 6.0 17.0
7th 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 7.0 5.0 5.0 17.0

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating R1 R2 R3 Total
1st 5 Nicole M. Sighiartau Lindsay Taylor B CFJ 102.5 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd 508 Emmet Rixford Vicki Rixford B Mercury 102.5 3.0 2.0 3.0 8.0
3rd 4988 Frank Roberts   B C14.2 99.8 2.0 3.0 4.0 9.0
4th 73 Graham Newman   B C14.2 99.8 6.0 5.0 2.0 13.0
5th 5 Hull Scott Pursell   B Expo 14.2 (B) 108 4.0 4.0 6.0 14.0
6th 1449 Peter Tietz Jennifer B C14.2 99.8 5.0 6.0 5.0 16.0
7th 3067 Bill Yount   B C-15 (B) 94.2 7.0 7.0 7.0 21.0

C Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating R1 R2 R3 Total
1st 1145 Deagan Willis   C Laser Radial 106 3.0 1.0 1.0 5.0
2nd 1T Vivian Ikeda   C Tera 135 1.0 3.0 3.0 7.0
3rd 8 Gabe West Rod Simenz C Expo 14.2 (B) 108 2.0 4.0 2.0 8.0
4th Laser Cheyenne Stegal   C Laser Radial 106 4.0 2.0 4.0 10.0

R1 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 2300 Randy Tiffany Frank Fournier A Wayfarer 98 19:19 0:19:43
2 88 Guy Heaton   A Balboa 13 (#8) 91.4 18:48 0:20:34
3 1242 Arnold Christensen   A RS Aero 9 88 18:45 0:21:18
4 2786 Ron Meyer Don White A Thistle 84.8 18:23 0:21:41
5 4028 Mark Glackin Connor Glackin A Thistle 84.8 18:25 0:21:43
6 1 Tyler Peyett   A Balboa 13 93.4 22:00 0:23:33
7 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 21:57 0:24:15

R2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 2300 Randy Tiffany Frank Fournier A Wayfarer 98 45:58 0:46:54
2 88 Guy Heaton   A Balboa 13 (#8) 91.4 43:02 0:47:05
3 1 Tyler Peyett   A Balboa 13 93.4 45:04 0:48:15
4 4028 Mark Glackin Connor Glackin A Thistle 84.8 42:11 0:49:45
5 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 45:25 0:50:11
6 1242 Arnold Christensen   A RS Aero 9 88 45:49 0:52:04
7 2786 Ron Meyer Don White A Thistle 84.8 45:48 0:54:01

R3 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 88 Guy Heaton   A Balboa 13 (#8) 91.4 22:31 0:24:38
2 1 Tyler Peyett   A Balboa 13 93.4 24:03 0:25:45
3 2300 Randy Tiffany Frank Fournier A Wayfarer 98 25:51 0:26:23
4 4028 Mark Glackin Connor Glackin A Thistle 84.8 22:32 0:26:34
5 27 Ted Ishikawa   A Finn 90.5 24:06 0:26:38
6 2786 Ron Meyer Don White A Thistle 84.8 23:25 0:27:37
7 1242 Arnold Christensen   A RS Aero 9 88 24:36 0:27:57

R1 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 5 Nicole M. Sighiartau Lindsay Taylor B CFJ 102.5 12:31 0:12:13
2 4988 Frank Roberts   B C14.2 99.8 13:08 0:13:10
3 508 Emmet Rixford Vicki Rixford B Mercury 102.5 13:59 0:13:39
4 5 Hull Scott Pursell   B Expo 14.2 (B) 108 14:53 0:13:47
5 1449 Peter Tietz Jennifer B C14.2 99.8 13:47 0:13:49
6 73 Graham Newman   B C14.2 99.8 13:52 0:13:54
7 3067 Bill Yount   B C-15 (B) 94.2 14:14 0:15:07

R2 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 5 Nicole M. Sighiartau Lindsay Taylor B CFJ 102.5 28:47 0:28:05
2 508 Emmet Rixford Vicki Rixford B Mercury 102.5 28:53 0:28:11
3 4988 Frank Roberts   B C14.2 99.8 28:55 0:28:58
4 5 Hull Scott Pursell   B Expo 14.2 (B) 108 31:28 0:29:08
5 73 Graham Newman   B C14.2 99.8 29:36 0:29:40
6 1449 Peter Tietz Jennifer B C14.2 99.8 30:51 0:30:55
7 3067 Bill Yount   B C-15 (B) 94.2 30:09 0:32:00

R3 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 5 Nicole M. Sighiartau Lindsay Taylor B CFJ 102.5 24:49 0:24:13
2 73 Graham Newman   B C14.2 99.8 25:23 0:25:26
3 508 Emmet Rixford Vicki Rixford B Mercury 102.5 26:20 0:25:41
4 4988 Frank Roberts   B C14.2 99.8 25:50 0:25:53
5 1449 Peter Tietz Jennifer B C14.2 99.8 26:16 0:26:19
6 5 Hull Scott Pursell   B Expo 14.2 (B) 108 29:32 0:27:21
7 3067 Bill Yount   B C-15 (B) 94.2 26:08 0:27:45

R1 - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 1T Vivian Ikeda   C Tera 135 17:42 0:13:07
2 8 Gabe West Rod Simenz C Expo 14.2 (B) 108 15:21 0:14:13
3 1145 Deagan Willis   C Laser Radial 106 15:06 0:14:15
4 Laser Cheyenne Stegal   C Laser Radial 106 15:09 0:14:18

R2 - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 1145 Deagan Willis   C Laser Radial 106 12:49 0:12:05
2 Laser Cheyenne Stegal   C Laser Radial 106 13:36 0:12:50
3 1T Vivian Ikeda   C Tera 135 19:13 0:14:14
4 8 Gabe West Rod Simenz C Expo 14.2 (B) 108 15:30 0:14:21

R3 - C Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Fleet Class Rating Elapsed Corrected
1 1145 Deagan Willis   C Laser Radial 106 28:31 0:26:54
2 8 Gabe West Rod Simenz C Expo 14.2 (B) 108 30:50 0:28:33
3 1T Vivian Ikeda   C Tera 135 38:41 0:28:39
4 Laser Cheyenne Stegal   C Laser Radial 106 33:15 0:31:22



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com